Dansportalen

Artiklar från 2008 – till idag

Artiklar från 2008 – till idag

Anders Jörlén medaljör vid Carina Ari-dagen 2011

Det är med stolthet dansportalen rapporterar att korrespondenten och redaktören Anders Jörlén vid årets Carina Ari-dag, som firades i guldfoajén i Kungliga Operan, tilldelades Carina Ari-medaljen Länk till annan webbplats."för främjande av svensk danskonst". Därmed går utmärkelsen till en av de stora dansentusiasterna.

Som förträfflig reseledare och ciceron vid Operans Balettklubbs många resor från 1970-talet och framåt delar Anders Jörlén generöst med sig av sina breda kunskaper. Som klubbens ordförande sedan 1980 är han vid medlemsmöten en uppmärksam och kunnig samtalsledare som får inbjudna gäster att känna sig uppskattade. Som skribent och redaktör är han en av dansportalens stöttepelare.

Anders Jörlén får Carina Arimedaljen av Prinsessan Christina fru Magnuson. Fotograf Cristian Hillbom

Anders Jörlén får Carina Arimedaljen av Prinsessan Christina fru Magnuson. Fotograf Cristian Hillbom

Årets Carina Ari-stipendiater
Carina Aris Minnesfonds stipendier till, som det heter, "unga svenska eller i Sverige verksamma dansare som söker medel för att ytterligare förkovra sig utomlands", gavs 2011 till 18 sökande (förteckning nedan).

En nyhet för året är att två stipendiater tilldelats medel för två års heltidsstudier utomlands. Minnesfonden har därför tagit förhandskontakt med fyra utomordentliga institutioner: Royal Ballet School i London samt balettskolorna i Hamburg, Stuttgart och Monaco.

Mottagare av dessa storartade stipendier var två unga damer från Kungliga Svenska Balettskolan i Stockholm: Vivian Assal Koohnavard och Nikita Ruhl.

Dansframträdande
En nyhet för året var också levande dans, framförd av två dansare från Kungliga baletten. Avetik Karapetyan (en av årets Carina Ari-stipendiater) och AdiLiJiang Abudureheman dansade Ciiu, ett innehållsrikt stycke koreograferat av kollegan Luca Vetere. Den dansen kommer de två att få visa även utomlands. De planerar att delta i internationella balettävlingar i sommar.

Jubilaren professor Bengt Häger i samtal med pristagaren Anders Nordström. Fotograf Cristian Hillbom

Jubilaren professor Bengt Häger i samtal med pristagaren Anders Nordström. Fotograf Cristian Hillbom

Anders Nordström mottagare av Christer Holgersson-stipendiet
Christer Holgersson (1947-91) var dansör vid Operan i Stockholm, Storan i Göteborg och Malmö Stadsteater. Till hans minne utdelas ett stipendium till, som det heter, en manlig dansare med klassisk skolning som pensionerats eller skall pensioneras under året.

I ett tacktal passade förre premiärdansören Anders Nordström på att framhålla hur viktigt det varit för honom att i unga år få Carina Ari-stipendier. För honom hade dessa inneburit att han fått möjlighet att komma ut internationellt för att se, lära och knyta kontakter. Så blev han också så småningom internationell stjärna, i John Neumeiers Hamburgbalett.

Indiskt dansframträdande till Bengt Hägers ära. Fotograf Cristian Hillbom

Indiskt dansframträdande till Bengt Hägers ära. Fotograf Cristian Hillbom

Bengt Häger 95 år
Årets Carina Ari-dag firades på Bengt Hägers födelsedag 27 april. I flera tal prisades hans tidigare, vittomfattande insatser för främjande av svensk danskonst och hans fortsatta engagemang för dansens fromma. Förutom blommor i mängd fick Bengt Häger en upplevelsepresent i form av indisk dans av Usha Balasundaram, med levande sitarmusik och recitation. Därmed blev årets Carina Ari-dag ovanligt innehållsrik och festlig.

Prinsessan Christina fru Magnuson och Anders Jörlén. Fotograf Cristian Hillbom

Prinsessan Christina fru Magnuson och Anders Jörlén. Fotograf Cristian Hillbom

Motivering till valet av årets Carina Ari medaljör, Anders Jörlén:
Carina Ari Medaljen, för främjande av svensk danskonst, tilldelas 2011 Anders Jörlén. Sedan 1980 leder Anders Jörlén enträget, engagerat och kunnigt Operans Balettklubb. Många är de innehållsrika balettresor runtom i världen som Anders har genomfört, i klubbens regi och i samverkan med Dansmusei Vänner. Operan har blivit Anders andra hem men hans intresse omfattar även repertoaren på andra svenska dansscener och verksamheten på Kungliga Svenska Balettskolan. Anders Jörlén har också verkat på Dansmuseet som värd och visningsguide och är en av de tunga medarbetarna på nättidningen Dansportalen.

Medaljkommitténs sammansättning: professor Bengt Häger (ordförande), dansskribent och dramaturg Gunilla Jensen, hovdansare och professor Ana Laguna och premiärdansös Ellen Rasch.

Carina Ari-stipendiater 2011:
Simon Aghed
Sara Andrén
Hedda Berglund
Celia Berndtzen
Niklas Blomqvist
Agnes Brandemark
Danielle de Vries
Avetik Karapetyan
Madeleine Karlsson
Vivian Assal Koohnavard
Ana Mrdjanov
Ulrica Olsson
Fredrik Quinones
Anton Rosenberg
Nikita Ruhl
Gisela Swarting
Satoko Takai
Hampus Westin

Peter Bohlin
28 april 2011


 • RBS1
  Royal Ballet School Affiliate Training and Assessment Programme
  ‘The unique programme will drive forward the standard and accessibility of recreational dance training, providing an alternative to the current model of training offered by recreational dance organisa...

 • Helsinkigala1
  En efterlängtad öppning av Dansens hus i Helsingfors
  Finlands efterlängtade Dansens hus – Tanssin talo – har öppnat sina dörrar på ett magiskt datum 2.2.2022. Om ett hus för dansen hade dansfolket drömt om i årtionden, och nu var glädjen stor att detta ...

 • PDL22 1
  Årets Prix de Lausanne i Montreux med samtliga deltagare på plats
  Förra årets tävling tvingades hållas online på grund av pandemin. Med genomförda vaccinationer och covidpass gick lyckligtvis årets Prix av stapeln med deltagarna på plats. Covidpass var obligatoriskt...

 • Here not here 1
  Verket har många olika delar, med olika rörelsescheman, improvisationer, men det är vi dansare som sätter materialet.
  Det handlar om att gråta i solskenet och dansa i mörkret Det handlar om att vara Här Inte Här

 • Kungsbacka1
  Dans på högsta nivå
  Sommaren 2019 hölls en stor gala i Kungsbacka med klassisk balett. Det kan numera bara upplevas på Kungliga Operan, såvida inget utländskt danskompani av okänd kvalitet dyker upp. Äntligen är det dags...

 • Nurejevs Svansjön1
  Nurejevs Svansjön på Stockholmsoperan – en version aldrig tidigare spelad i Sverige
  Inför Kungliga Balettens premiär på Svansjön i koreografi av Rudolf Nurejev gästades Operans Balettklubb av iscensättaren Charles Jude och dansaren Calum Lowden.Charles Jude är före detta Etoile på Pa...

 • Lana Maxxa
  Till julen gör de sina första huvudroller i Nötknäpparen
  Att få dansa huvudrollen i en helaftonsbalett är drömmen för de flesta dansare. Men få förunnat. På Svenska Balettskolan i Göteborg har eleverna en helt egen uppsättning av baletten Nötknäpparen där d...

 • Transit1
  Transit av Tero Saarinen – mångfasetterad visuell fest ­
  Tero Saarinen Company presenterade sig i Saarinens nyaste koreografi Transit med en större mängd dansare än vad vanligt är i hans verk. Det hade beställts av Skånes dansteater och sågs nu i Helsingfor...

 • Bella figura
  Kylián, Ek and Forsythe at the Royal Swedish Ballet
  The Royal Opera House in Stockholm is thankfully back to capacity audiences and enjoying a popular programme of modern classics. Under director, Nicolas Le Riche, the company sees changes in the reper...

 • Daria Ivanova
  Ett nytt Mariane Orlando stipendium utdelat
  Operans Balettklubbs pris till årets dansare har genom enhälligt beslut tilldelats premiärdansaren vid Kungliga Baletten Daria Ivanova.

 • SAAGA 1
  Göteborgsoperan öppnar upp med dubbla världspremiärer
  GöteborgsOperan öppnade delvis i augusti och den 30 oktober var det dubbla världspremiärer utan begränsning på antalet besökare. Föreställningen Unfold med de två dansverken Continuim och SAABA skapad...

 • Linnar Looris
  Meet Linnar Looris Artistic Director of The Estonian National Opera
  Dansportalen has got an interview with Linnar Looris – Artistic Director since autumn 2019 for the The Estonian National Ballet.

 • Gala Korsaren
  Kungliga Operan rivstartar säsongen med balettgala.
  Äntligen, är vi många som säger. Den 17:e september slås portarna upp, dansen kan börja och det är inte vilken dans som helst. Ett unikt program med åtta verk, varav flera sällan sedda, utgör höstens ...

 • Nimrud
  Liselott Berg, om sina 42 år som fanbärare för dansen i Göteborg – hittills!
  Att det blev Göteborg var en slump. Men där blev hon kvar. 42 år senare brinner och jobbar hon lika engagerat för dansen på Sveriges framsida. Idag som biträdande och administrativ chef för GöteborgsO...

 • Swingle Stepping, Morgann Runacre-Temple, Year 11 students - 
  Whirling flying bodies with the Royal Ballet School
  Coordinating a performance for a ballet school of several hundred pupils to stringent Covid social distancing is a Herculean task but amazingly the Royal Ballet School pulled it off.

 • Vinnare Prix du Nord 2021
  Prix du Nord – ett viktigt steg för framtidens dansare
  Norra Europas största tävling för klassisk balett och modern dans lever vidare under ett nytt namn – Prix du Nord – och en ny inramning. Denna händelse är en lika viktig kulturinsats som lyckan är sto...

 • Sonatra1
  Joseph Sturdy about Sonatra: I was interested to look at the classical technique, to awaken it and enjoy it
  When Joseph Sturdy was asked to choreograph a work for the Royal Swedish Ballet, he accepted the challenge with alacrity.‘I admired how Nicolas [Le Riche, Artistic Director] was trying to keep his dan...

 • Dansmuseet
  Dansmuseets utställning om Ballets Suédois är förlängd
  Dansmuseets intendent Erik Mattsson har tillbringat många timmar i museets arkiv med att läsa dagböcker, gå igenom alla fotografier och vända på varenda papperslapp som kunde vara av intresse för den ...

 • Pär Isberg
  Pär Isbergs magiska låda, musiken och teatern
  Dansportalen gläntar på ridån för Pär Isberg, premiärdansare och koreograf med gedigen meritlista. Utbildad vid Operans balettelevskola, senare Kungliga Svenska Balettskolan. I dansen såg han en frihe...

 • pure_coincidence_c_admill_kuyler
  Young dancers impress in new choreography: Junior Ballett Zürich in Impulse
  Junior Ballett Zürich , founded in 2001 is now an established adjunct to the main company appearing regularly in major productions and with many of the young dancers joining the company ranks.The lives...

 • tag_tueren_2015©zenna_web_D33B0866
   »I think the Prix de Lausanne gives a great opportunity for young dancers to get into the international dance field«
  In Montreux I met with Jason Beechey director of the Palucca University of Dance Dresden, one of the prestigious schools that are associated with the Prix. Jason has also been a member of the Artistic...

 • Samira Bethke Kitri PDL21
  Prix de Lausanne 2021 blev en annorlunda tävling
  På grund av den pågående pandemin hölls tävlingen i år digitalt. De nio jury medlemmarna som bedömde dansarna var samlade i Lausanne där de såg de tävlandes bidrag på storbildsvideo. Clairemarie Osta ...

 • Törnrosa Aurora 
  I pandemins spår – kommer dansare, sångare med flera tvingas byta yrke? Dansportalen undersöker
  I en artikel i DN den 17 november säger Birgitta Svendén, chef för Kungliga Operan i Stockholm: ”fler och fler lämnar sina yrken och söker nytt jobb. Vi ser redan nu ett kompetenstapp och om vi inte k...

 • Auguste Marmus
  Auguste Marmus förverkligar sin dröm i St Petersburg
  Uppvuxen i Majorna i Göteborg och tidigare elev vid Svenska Balettskolan i Göteborg gör Auguste Marmus just nu sitt APL-år vid Vaganova-skolan i St Petersburg. Att han getts denna möjlighet handlar om...

 • God Jul & Gott Nytt År 🎄 Merry Christmas & Happy New Year
  A Holiday Greeting from Dansportalen!

 • Jekyll & Hyde
  Världspremiären av baletten Dr. Jekyll and Mr. Hyde vid Nationalbaletten med glänsande manlig energi och dans
  Höstens andra balettpremiär i Operahuset i Helsingfors hann ha sin premiär och dansas av alla tre rollbesättningarna före dörrarna åter stängdes på grund av pandemin. Tre föreställningar skulle ha åte...

 • Laura Persson SVB
  Kulturstipendium till ung talang vid Svenska Balettskolan
  Laura Persson, 15 år, har tilldelats ett stipendium ur Västsvenska Kulturfonden. Stipendiet skulle hon få mottaga vid en festlig ceremoni den 28 november.

 • Transit SDT Carl Thorborg
  Nya verket Transit är en ursinnigt utförd ritual, en kamp för överlevnad och förändring
  Jag fick tillfälle att se premiären av Skånes Dansteaters Transit på Malmö Operan den 17 oktober. I en lokal som rymmer ca 1500 åskådare var det tillåtit att endast ha en publik på högst 50 personer.F...

 • Dansmuseet
  Ballets Suédois 1920–1925 på Dansmuseet
  Dansmuseet i Stockholm uppmärksammar hundraårsdagen av Svenska balettens i Paris premiärföreställning den 25 oktober 1920 med en jubileumsutställning under mottot ”OM NI INTE GILLAR DET KAN NI DRA ÅT ...

 • Saluts démos 2015
  Everything is in our bodies, says Madame Elisabeth Platel, director for Paris Opera Ballet School
  Leaving the plane at Charles de Gaulle-airport you are met by large photos of dancers, musicians and other cultural motives along the walls in the airport. A fantastic way to welcome visitors.My goal ...

Redaktion

dansportalen@gmail.com

Annonsera

dansportalen@gmail.com

Grundad 1995. Est. 1995

Powered by

SiteVision

Uppil