Dansportalen

Artiklar från 2008 – till idag

Artiklar från 2008 – till idag

Anders Jörlén medaljör vid Carina Ari-dagen 2011

Det är med stolthet dansportalen rapporterar att korrespondenten och redaktören Anders Jörlén vid årets Carina Ari-dag, som firades i guldfoajén i Kungliga Operan, tilldelades Carina Ari-medaljen Länk till annan webbplats."för främjande av svensk danskonst". Därmed går utmärkelsen till en av de stora dansentusiasterna.

Som förträfflig reseledare och ciceron vid Operans Balettklubbs många resor från 1970-talet och framåt delar Anders Jörlén generöst med sig av sina breda kunskaper. Som klubbens ordförande sedan 1980 är han vid medlemsmöten en uppmärksam och kunnig samtalsledare som får inbjudna gäster att känna sig uppskattade. Som skribent och redaktör är han en av dansportalens stöttepelare.

Anders Jörlén får Carina Arimedaljen av Prinsessan Christina fru Magnuson. Fotograf Cristian Hillbom

Anders Jörlén får Carina Arimedaljen av Prinsessan Christina fru Magnuson. Fotograf Cristian Hillbom

Årets Carina Ari-stipendiater
Carina Aris Minnesfonds stipendier till, som det heter, "unga svenska eller i Sverige verksamma dansare som söker medel för att ytterligare förkovra sig utomlands", gavs 2011 till 18 sökande (förteckning nedan).

En nyhet för året är att två stipendiater tilldelats medel för två års heltidsstudier utomlands. Minnesfonden har därför tagit förhandskontakt med fyra utomordentliga institutioner: Royal Ballet School i London samt balettskolorna i Hamburg, Stuttgart och Monaco.

Mottagare av dessa storartade stipendier var två unga damer från Kungliga Svenska Balettskolan i Stockholm: Vivian Assal Koohnavard och Nikita Ruhl.

Dansframträdande
En nyhet för året var också levande dans, framförd av två dansare från Kungliga baletten. Avetik Karapetyan (en av årets Carina Ari-stipendiater) och AdiLiJiang Abudureheman dansade Ciiu, ett innehållsrikt stycke koreograferat av kollegan Luca Vetere. Den dansen kommer de två att få visa även utomlands. De planerar att delta i internationella balettävlingar i sommar.

Jubilaren professor Bengt Häger i samtal med pristagaren Anders Nordström. Fotograf Cristian Hillbom

Jubilaren professor Bengt Häger i samtal med pristagaren Anders Nordström. Fotograf Cristian Hillbom

Anders Nordström mottagare av Christer Holgersson-stipendiet
Christer Holgersson (1947-91) var dansör vid Operan i Stockholm, Storan i Göteborg och Malmö Stadsteater. Till hans minne utdelas ett stipendium till, som det heter, en manlig dansare med klassisk skolning som pensionerats eller skall pensioneras under året.

I ett tacktal passade förre premiärdansören Anders Nordström på att framhålla hur viktigt det varit för honom att i unga år få Carina Ari-stipendier. För honom hade dessa inneburit att han fått möjlighet att komma ut internationellt för att se, lära och knyta kontakter. Så blev han också så småningom internationell stjärna, i John Neumeiers Hamburgbalett.

Indiskt dansframträdande till Bengt Hägers ära. Fotograf Cristian Hillbom

Indiskt dansframträdande till Bengt Hägers ära. Fotograf Cristian Hillbom

Bengt Häger 95 år
Årets Carina Ari-dag firades på Bengt Hägers födelsedag 27 april. I flera tal prisades hans tidigare, vittomfattande insatser för främjande av svensk danskonst och hans fortsatta engagemang för dansens fromma. Förutom blommor i mängd fick Bengt Häger en upplevelsepresent i form av indisk dans av Usha Balasundaram, med levande sitarmusik och recitation. Därmed blev årets Carina Ari-dag ovanligt innehållsrik och festlig.

Prinsessan Christina fru Magnuson och Anders Jörlén. Fotograf Cristian Hillbom

Prinsessan Christina fru Magnuson och Anders Jörlén. Fotograf Cristian Hillbom

Motivering till valet av årets Carina Ari medaljör, Anders Jörlén:
Carina Ari Medaljen, för främjande av svensk danskonst, tilldelas 2011 Anders Jörlén. Sedan 1980 leder Anders Jörlén enträget, engagerat och kunnigt Operans Balettklubb. Många är de innehållsrika balettresor runtom i världen som Anders har genomfört, i klubbens regi och i samverkan med Dansmusei Vänner. Operan har blivit Anders andra hem men hans intresse omfattar även repertoaren på andra svenska dansscener och verksamheten på Kungliga Svenska Balettskolan. Anders Jörlén har också verkat på Dansmuseet som värd och visningsguide och är en av de tunga medarbetarna på nättidningen Dansportalen.

Medaljkommitténs sammansättning: professor Bengt Häger (ordförande), dansskribent och dramaturg Gunilla Jensen, hovdansare och professor Ana Laguna och premiärdansös Ellen Rasch.

Carina Ari-stipendiater 2011:
Simon Aghed
Sara Andrén
Hedda Berglund
Celia Berndtzen
Niklas Blomqvist
Agnes Brandemark
Danielle de Vries
Avetik Karapetyan
Madeleine Karlsson
Vivian Assal Koohnavard
Ana Mrdjanov
Ulrica Olsson
Fredrik Quinones
Anton Rosenberg
Nikita Ruhl
Gisela Swarting
Satoko Takai
Hampus Westin

Peter Bohlin
28 april 2011


 • Auguste Marmus
  Auguste Marmus förverkligar sin dröm i St Petersburg
  Uppvuxen i Majorna i Göteborg och tidigare elev vid Svenska Balettskolan i Göteborg gör Auguste Marmus just nu sitt APL-år vid Vaganova-skolan i St Petersburg. Att han getts denna möjlighet handlar om...

 • God Jul & Gott Nytt År 🎄 Merry Christmas & Happy New Year
  A Holiday Greeting from Dansportalen!

 • Jekyll & Hyde
  Världspremiären av baletten Dr. Jekyll and Mr. Hyde vid Nationalbaletten med glänsande manlig energi och dans
  Höstens andra balettpremiär i Operahuset i Helsingfors hann ha sin premiär och dansas av alla tre rollbesättningarna före dörrarna åter stängdes på grund av pandemin. Tre föreställningar skulle ha åte...

 • Laura Persson SVB
  Kulturstipendium till ung talang vid Svenska Balettskolan
  Laura Persson, 15 år, har tilldelats ett stipendium ur Västsvenska Kulturfonden. Stipendiet skulle hon få mottaga vid en festlig ceremoni den 28 november.

 • Transit SDT Carl Thorborg
  Nya verket Transit är en ursinnigt utförd ritual, en kamp för överlevnad och förändring
  Jag fick tillfälle att se premiären av Skånes Dansteaters Transit på Malmö Operan den 17 oktober. I en lokal som rymmer ca 1500 åskådare var det tillåtit att endast ha en publik på högst 50 personer.F...

 • Dansmuseet
  Ballets Suédois 1920–1925 på Dansmuseet
  Dansmuseet i Stockholm uppmärksammar hundraårsdagen av Svenska balettens i Paris premiärföreställning den 25 oktober 1920 med en jubileumsutställning under mottot ”OM NI INTE GILLAR DET KAN NI DRA ÅT ...

 • Saluts démos 2015
  Everything is in our bodies, says Madame Elisabeth Platel, director for Paris Opera Ballet School
  Leaving the plane at Charles de Gaulle-airport you are met by large photos of dancers, musicians and other cultural motives along the walls in the airport. A fantastic way to welcome visitors.My goal ...

 • Ekman Operan sep 2020
  Det var som om man blev ännu mer passionerad av att vara dansare bara för att man inte kunde ge föreställningar
  Dansportalen träffade dansarna Hampus Gauffin och Gabriel Barrenengoa vid Kungliga Baletten i ett samtal om pandemins konsekvenser och om det nya programmet på Operan av koreografen Alexander Ekman.De...

 • Agneta S
  Agneta Stjernlöf-Valcu: Du ska förmedla dansnotationen till dansare så att det blir en föreställning.
  Dansnotationens syfte är inte bara att bevara något som passerat utan först och främst att ge möjlighet till återskapande. En videofilmning är alltid en tolkning av ett koreografiskt verk.Oavsett om a...

 • COW1
  Nationaloperans säsongöppning med en mycket fräsch COW av Alexander Ekman.
  Höstens första danspremiär vid Nationaloperan i Helsingfors hälsades mycket välkommen av premiärpubliken på lördag kväll. Alexander Ekmans COW visade sig vara den energiska laddning som behövs just nu...

 • SHIFT I CACTI
  Höststart på Kungliga Operan – urpremiär av Alexander Ekman
  Den 26 september slår Kungliga Operan åter upp dörrarna för en ny säsong med två premiärer, först ut är Alexander Ekmans SHIFT | CACTI. Därmed flyttas säsongsstarten fram vilket innebär att premiären ...

 • Oscar Salomonsson
  Oscar Salomonsson, premiärdansare – Det udda och uttrycksfullas mästare
  Oscar är utbildad vid Kungliga Svenska Balettskolan och anställdes vid baletten 1997. Mellan 2004 och 2007 dansade han i Madrid, Spanien.Han återvände till Stockholm och fick utmärkelsen Årets dansare...

 • SigridYAGP
  Om finalen som ställdes in och Sigrids drivkraft, engagemang och hårda arbete
  Sigrid Åberg är 13 år och går Alhanko Academy of Ballet i Stockholm. I höstas var hon i Cattolica, Italien och tävlade i Youth American Grand Prix.I vår skulle hon egentligen åkt till New York för att...

 • LesBalletSuedois
  There is no lack of creativity in the house. We just work in different ways.”
  Nicolas Le Riche – Ballet director of Royal Swedish Ballet – gives Dansportalen an update on the current situation of the company and informs about the plans for the future.Upon arrival of Covid-19 Ro...

 • Paul Marque Le Louvre
  Scènes de la vie confinée de Paul Marque
  A Paris, le confinement règne depuis le mois de mars. Pour les Français il est interdit de passer plus d’une heure dehors ou s'éloigner au-delà d’un kilomètre de sa maison, sinon on écope d’une amende...

 • Paul Marque Louvre
  Meet Paul Marque and a Soloist Dancers Life Today in Paris
  In Paris, social distancing rules have been in place since March. French people are forbidden to spend more than an hour outside or travelling more than one kilometre from their home. If they do eithe...

 • Carmen Helsinki
  En magisk föreställning av Carmen
  En helaftonsbalett i tre akter till musik av Georges Bizet hade premiär på Nationaloperan i Helsingfors i vår. Produktionen var norsk och koreografen var denna gång Liam Scarlett.Alla föreställningar ...

 • GöteborgsOperan
  Vad händer på våra operahus när världen stängs ner på grund av Covid-19? Katrín Hall, GöteborgsOperans Danskompanis konstnärliga chef om situationen i Göteborg
  Dansportalen har talat med Göteborgsoperans Danskompanis konstnärliga chef, Katrín Hall. Hon berättar att man i dessa dagar får använda all sin kreativitet för att hitta och nå publiken och att vara f...

 • Beyond GO mars 2020
  "Allt som man gör i en uppsättning, vare sig det är teater, dans eller något annat rör det sig om en relation med åskådarna"
  GöteborgsOperans Danskompani backar inte för utmaningar. Efter Sidi Larbi Cherkaouis ”Icon”, med 3,5 ton lera på scenen, och Damien Jalets ”Skid”, där golvet hade en lutning på 34˚, tar de sig nu an ä...

 • Balettpedagogtävlingen
  Många talanger i den nationella balettävlingen
  Den nationella balettävlingen hålls vartannat år av Balettpedagogernas förening i Helsingfors . Den alternerar med tävlingen Ung energi som också anordnas av föreningen. Skolornas intresse stort och ko...

 • Kuckel Foto Mats Bäcker
  Alexander Ekman, highly topical choreographer
  Well renowned choreographer Alexander Ekman , 36, has a voluminous luggage of successes in his baggage. When you open the case, they fly out of it. Eskapist which opened in the spring 2019 at the Stock...

 • Mats Eks "överbord", en del av dansprogrammet Kylián/Ek/Naharin med Kungliga Baletten. På bilden: Dmitry Zagrebinoch Daria Ivanova. Foto: Carl Thorborg
  I det vardagliga livet finns inga rörelser som ser ut som de Mats Ek skapar, men i rätt sammanhang, som på scenen ser det helt naturligt ut.
  Tre av världens främsta koreografer Jiří Kylián, Mats Ek och Ohad Naharin – för första gången tillsammans på Kungliga Operan – varav Mats Eks överbord (Woman with water) är en urpremiär.I en danssal h...

 • MarcoMasiariPDL2020
  I think it’s great to show contrasting sides of youth at Prix de Lausanne, to compete with different ways of dancing and the creative process
  Created in 1973 the Prix de Lausanne is an annual international competition for young dancers age 15-18. Its goal is to discover, promote and support the finest talents. More than 70 of the world's mo...

 • aska 2 Oskar
  Jag hade ingen aning om vad dansyrket var – trodde att det var ett ”gig” på Melodifestivalen
  Henrietta Wallberg, Oskar Landström och Philip Berlin är alla utbildade vid Kungliga Svenska Balettskolans gymnasielinje i modern nutida dans.Tre dansare som efter avslutad utbildning varit verksamma ...

 • Mattheus Bäckström 1
  In the school your main focus is on the training. In the company your focus is on what you are doing on stage.
  Mattheus Bäckström started his ballet training at the Swedish National Ballet School in Gothenburg in 2011. Now on the brink of launching his professional career, he talks to Dansportalen about life a...

Redaktion

dansportalen@gmail.com

Annonsera

dansportalen@gmail.com

Grundad 1995. Est. 1995

Powered by

SiteVision

Uppil