Dansportalen

Artiklar från 2008 – till idag

Artiklar från 2008 – till idag

Anders Jörlén medaljör vid Carina Ari-dagen 2011

Det är med stolthet dansportalen rapporterar att korrespondenten och redaktören Anders Jörlén vid årets Carina Ari-dag, som firades i guldfoajén i Kungliga Operan, tilldelades Carina Ari-medaljen Länk till annan webbplats."för främjande av svensk danskonst". Därmed går utmärkelsen till en av de stora dansentusiasterna.

Som förträfflig reseledare och ciceron vid Operans Balettklubbs många resor från 1970-talet och framåt delar Anders Jörlén generöst med sig av sina breda kunskaper. Som klubbens ordförande sedan 1980 är han vid medlemsmöten en uppmärksam och kunnig samtalsledare som får inbjudna gäster att känna sig uppskattade. Som skribent och redaktör är han en av dansportalens stöttepelare.

Anders Jörlén får Carina Arimedaljen av Prinsessan Christina fru Magnuson. Fotograf Cristian Hillbom

Anders Jörlén får Carina Arimedaljen av Prinsessan Christina fru Magnuson. Fotograf Cristian Hillbom

Årets Carina Ari-stipendiater
Carina Aris Minnesfonds stipendier till, som det heter, "unga svenska eller i Sverige verksamma dansare som söker medel för att ytterligare förkovra sig utomlands", gavs 2011 till 18 sökande (förteckning nedan).

En nyhet för året är att två stipendiater tilldelats medel för två års heltidsstudier utomlands. Minnesfonden har därför tagit förhandskontakt med fyra utomordentliga institutioner: Royal Ballet School i London samt balettskolorna i Hamburg, Stuttgart och Monaco.

Mottagare av dessa storartade stipendier var två unga damer från Kungliga Svenska Balettskolan i Stockholm: Vivian Assal Koohnavard och Nikita Ruhl.

Dansframträdande
En nyhet för året var också levande dans, framförd av två dansare från Kungliga baletten. Avetik Karapetyan (en av årets Carina Ari-stipendiater) och AdiLiJiang Abudureheman dansade Ciiu, ett innehållsrikt stycke koreograferat av kollegan Luca Vetere. Den dansen kommer de två att få visa även utomlands. De planerar att delta i internationella balettävlingar i sommar.

Jubilaren professor Bengt Häger i samtal med pristagaren Anders Nordström. Fotograf Cristian Hillbom

Jubilaren professor Bengt Häger i samtal med pristagaren Anders Nordström. Fotograf Cristian Hillbom

Anders Nordström mottagare av Christer Holgersson-stipendiet
Christer Holgersson (1947-91) var dansör vid Operan i Stockholm, Storan i Göteborg och Malmö Stadsteater. Till hans minne utdelas ett stipendium till, som det heter, en manlig dansare med klassisk skolning som pensionerats eller skall pensioneras under året.

I ett tacktal passade förre premiärdansören Anders Nordström på att framhålla hur viktigt det varit för honom att i unga år få Carina Ari-stipendier. För honom hade dessa inneburit att han fått möjlighet att komma ut internationellt för att se, lära och knyta kontakter. Så blev han också så småningom internationell stjärna, i John Neumeiers Hamburgbalett.

Indiskt dansframträdande till Bengt Hägers ära. Fotograf Cristian Hillbom

Indiskt dansframträdande till Bengt Hägers ära. Fotograf Cristian Hillbom

Bengt Häger 95 år
Årets Carina Ari-dag firades på Bengt Hägers födelsedag 27 april. I flera tal prisades hans tidigare, vittomfattande insatser för främjande av svensk danskonst och hans fortsatta engagemang för dansens fromma. Förutom blommor i mängd fick Bengt Häger en upplevelsepresent i form av indisk dans av Usha Balasundaram, med levande sitarmusik och recitation. Därmed blev årets Carina Ari-dag ovanligt innehållsrik och festlig.

Prinsessan Christina fru Magnuson och Anders Jörlén. Fotograf Cristian Hillbom

Prinsessan Christina fru Magnuson och Anders Jörlén. Fotograf Cristian Hillbom

Motivering till valet av årets Carina Ari medaljör, Anders Jörlén:
Carina Ari Medaljen, för främjande av svensk danskonst, tilldelas 2011 Anders Jörlén. Sedan 1980 leder Anders Jörlén enträget, engagerat och kunnigt Operans Balettklubb. Många är de innehållsrika balettresor runtom i världen som Anders har genomfört, i klubbens regi och i samverkan med Dansmusei Vänner. Operan har blivit Anders andra hem men hans intresse omfattar även repertoaren på andra svenska dansscener och verksamheten på Kungliga Svenska Balettskolan. Anders Jörlén har också verkat på Dansmuseet som värd och visningsguide och är en av de tunga medarbetarna på nättidningen Dansportalen.

Medaljkommitténs sammansättning: professor Bengt Häger (ordförande), dansskribent och dramaturg Gunilla Jensen, hovdansare och professor Ana Laguna och premiärdansös Ellen Rasch.

Carina Ari-stipendiater 2011:
Simon Aghed
Sara Andrén
Hedda Berglund
Celia Berndtzen
Niklas Blomqvist
Agnes Brandemark
Danielle de Vries
Avetik Karapetyan
Madeleine Karlsson
Vivian Assal Koohnavard
Ana Mrdjanov
Ulrica Olsson
Fredrik Quinones
Anton Rosenberg
Nikita Ruhl
Gisela Swarting
Satoko Takai
Hampus Westin

Peter Bohlin
28 april 2011


 • Clark Engelgroth Maya Schonbrun
  Young Ballet Stars of the future showed their skills in Helsinki
  The Artistic Director of the Finnish National Ballet, Madeleine Onne , worked as the chair of the judges at The 9th Helsinki International Ballet Competition. When welcoming us all to the prize distrib...

 • Five short stories and a prelude av Ana Sendas
  Innehållsrik föreställning på Riddarfjärdsteatern
  Kungliga Svenska Balettskolans avslutande uppvisningar för spelåret 2021-2022 var uppdelade på tre tillfällen. Det första programmet, med titeln Promises, gavs på Riddarfjärdsteatern 20 maj. Föreställ...

 • 2022 års stipendiater och medaljör.
  Carina Ari Dagen firades igen med nya stipendiater och en välförtjänt Carina Ari-medalj
  2022 kunde Carina Ari Dagen åter firas. 16 maj samlades i Operans guldfoajé en krets entusiaster för att hylla stipendiater och mottagare av Carina Ari Medaljen och, inte minst, mecenaten själv. Henne...

 • Askungen Woo Romano
  Colourful new Cinderella in Stockholm
  Tamara Rojo’s new production of Cinderella in Stockholm is successfully adapted to current themes. Cinderella is a refugee washed up on the shore still clutching a precious photo of her family. Two po...

 • Little Dragon
  Dansfestival förgyllde Göteborg
  Under tre dagar i maj förgylls Göteborg av dans. GöteborgsOperans andra dansfestival är ett forum för nyskapande, oförutsägbara möten med publiken, samarbeten mellan artister och olika konstformer, en...

 • Peter Pan och Wendy
  Peter Pan och Wendy ett balettäventyr för hela familjen
  ”Det blir en magisk dansföreställning för hela familjen”, säger Sebastian Michanek om Svenska Balettskolan nya verk Peter Pan och Wendy på Lorensbergsteatern i Göteborg. Förutom skolans danselever med...

 • Kasperi Kolehmainen
  Talangfulla elever i den Nationella tävlingen
  En Nationell danstävling för unga dansare ordnas varannat år i Helsingfors. Det är Balettpedagogernas förening som står som arrangör av tävlingen.Solisterna är indelade i tre grupper, 12-14 år, 15-16 ...

 • Grand Ballet de Kyiv
  En alldeles ovanligt känslofylld Giselle i Karlstad
  Jag trodde aldrig att jag skulle få uppleva detta: Publiken hälsar den manlige huvudrollsinnehavaren med samfällt jubel, efter ett framförande av en klassisk balett, när han vid applådtacket vecklar u...

 • ProDance1
  Helsingfors: Festgala med många stipendiater
  Föreningen Pro Dance har varit verksam i 50 år i Finland. En festgala firades vid Aleksandersteatern en söndagseftermiddag i mars. Ändamålet med verksamheten är att samla in medel för att med stipendi...

 • swanlake kiev
  Se den ukrainska Svansjön på bio – alla intäkter går till UNHCR
  Det är folkrörelsen Folkets Hus och Parker som driver initiativet ”Live på bio”. I dessa bistra tider visar man, för första gången, en balett från Kievoperan: Svansjön. Alla intäkter från visningarna ...

 • Stabat Mater KSB 1
  En beundransvärd säkerhet och ett övertygande lugn i framförandet
  Favourites är en elevföreställning med fyra verk på Kungliga Svenska Balettskolan som var genomgående i hög klass på dansandet. Alla fyra var gruppdanser med från åtta till elva medverkande från gymna...

 • Eskapist4
  Läs vad Peter Bohlin skrev om Eskapist vid premiären 2019
  Alexander Ekmans Eskapist: En visionär svingar sitt trollspö


 • The company demonstrated their enthusiasm in vivid characterisations.
  Under the direction of Nicolas Le Riche, the Royal Swedish Ballet presented a double bill of French choreography. Roland Petit’s Carmen is a timeless gem. Premiered in London in 1949, the choreographi...

 • Kites1 GO
  Kites – Allt hänger på en tråd
  Allt hänger på en tråd, tro mig, jag ligger på en slätt, torr i munnen, andfådd, och du är här vid min sida, du skulle kunna gå härifrån, men det finns band som binder, allt är upp och ner och det fin...

 • Sibelius1
  The Ballet Sibelius at the Finnish National Ballet is a story – and a great love story of a composer
  Finnish National Ballet celebrates its centenary this year and the new commission, Sibelius , plays an important role. The significance of the composer and his works inspired Finnish choreographer, Jor...

 • RBS1
  Royal Ballet School Affiliate Training and Assessment Programme
  ‘The unique programme will drive forward the standard and accessibility of recreational dance training, providing an alternative to the current model of training offered by recreational dance organisa...

 • Helsinkigala1
  En efterlängtad öppning av Dansens hus i Helsingfors
  Finlands efterlängtade Dansens hus – Tanssin talo – har öppnat sina dörrar på ett magiskt datum 2.2.2022. Om ett hus för dansen hade dansfolket drömt om i årtionden, och nu var glädjen stor att detta ...

 • PDL22 1
  Årets Prix de Lausanne i Montreux med samtliga deltagare på plats
  Förra årets tävling tvingades hållas online på grund av pandemin. Med genomförda vaccinationer och covidpass gick lyckligtvis årets Prix av stapeln med deltagarna på plats. Covidpass var obligatoriskt...

 • Here not here 1
  Verket har många olika delar, med olika rörelsescheman, improvisationer, men det är vi dansare som sätter materialet.
  Det handlar om att gråta i solskenet och dansa i mörkret Det handlar om att vara Här Inte Här

 • Kungsbacka1
  Dans på högsta nivå
  Sommaren 2019 hölls en stor gala i Kungsbacka med klassisk balett. Det kan numera bara upplevas på Kungliga Operan, såvida inget utländskt danskompani av okänd kvalitet dyker upp. Äntligen är det dags...

 • Nurejevs Svansjön1
  Nurejevs Svansjön på Stockholmsoperan – en version aldrig tidigare spelad i Sverige
  Inför Kungliga Balettens premiär på Svansjön i koreografi av Rudolf Nurejev gästades Operans Balettklubb av iscensättaren Charles Jude och dansaren Calum Lowden.Charles Jude är före detta Etoile på Pa...

 • Lana Maxxa
  Till julen gör de sina första huvudroller i Nötknäpparen
  Att få dansa huvudrollen i en helaftonsbalett är drömmen för de flesta dansare. Men få förunnat. På Svenska Balettskolan i Göteborg har eleverna en helt egen uppsättning av baletten Nötknäpparen där d...

 • Transit1
  Transit av Tero Saarinen – mångfasetterad visuell fest ­
  Tero Saarinen Company presenterade sig i Saarinens nyaste koreografi Transit med en större mängd dansare än vad vanligt är i hans verk. Det hade beställts av Skånes dansteater och sågs nu i Helsingfor...

 • Bella figura
  Kylián, Ek and Forsythe at the Royal Swedish Ballet
  The Royal Opera House in Stockholm is thankfully back to capacity audiences and enjoying a popular programme of modern classics. Under director, Nicolas Le Riche, the company sees changes in the reper...

 • Daria Ivanova
  Ett nytt Mariane Orlando stipendium utdelat
  Operans Balettklubbs pris till årets dansare har genom enhälligt beslut tilldelats premiärdansaren vid Kungliga Baletten Daria Ivanova.

 • SAAGA 1
  Göteborgsoperan öppnar upp med dubbla världspremiärer
  GöteborgsOperan öppnade delvis i augusti och den 30 oktober var det dubbla världspremiärer utan begränsning på antalet besökare. Föreställningen Unfold med de två dansverken Continuim och SAABA skapad...

 • Linnar Looris
  Meet Linnar Looris Artistic Director of The Estonian National Opera
  Dansportalen has got an interview with Linnar Looris – Artistic Director since autumn 2019 for the The Estonian National Ballet.

 • Gala Korsaren
  Kungliga Operan rivstartar säsongen med balettgala.
  Äntligen, är vi många som säger. Den 17:e september slås portarna upp, dansen kan börja och det är inte vilken dans som helst. Ett unikt program med åtta verk, varav flera sällan sedda, utgör höstens ...

 • Nimrud
  Liselott Berg, om sina 42 år som fanbärare för dansen i Göteborg – hittills!
  Att det blev Göteborg var en slump. Men där blev hon kvar. 42 år senare brinner och jobbar hon lika engagerat för dansen på Sveriges framsida. Idag som biträdande och administrativ chef för GöteborgsO...

 • Swingle Stepping, Morgann Runacre-Temple, Year 11 students - 
  Whirling flying bodies with the Royal Ballet School
  Coordinating a performance for a ballet school of several hundred pupils to stringent Covid social distancing is a Herculean task but amazingly the Royal Ballet School pulled it off.

Redaktion

dansportalen@gmail.com

Annonsera

dansportalen@gmail.com

Grundad 1995. Est. 1995

Powered by

SiteVision

Uppil