Dansportalen

Artiklar från 2008 – till idag

Artiklar från 2008 – till idag

Kristine Moe från Norge och Julija Stankeviciute från Litauen tillsammans med Jonas Kåge. Foto NBBC

Kristine Moe från Norge och Julija Stankeviciute från Litauen tillsammans med Jonas Kåge. Foto NBBC

Julija tog guld i Frankrike

GRASSE, FRANKRIKE: Kristine Moe från Norge och Julija Stankeviciute från Litauen tävlade från Stora Daldansen vid balettävlingen Jeune Ballet Méditerranéen i Grasse i Sydfrankrike.

Båda dansarna gick vidare till finalen i tävlingen.
Julija Stankeviciute fick till sin stora glädje guld i sin klass Pré-Professionnel. Hon fick även ett specialpris från juryn för att under två veckor arbeta med Ballet du Rhin i Strasbourg, samt en plats för att delta som junior i balettävlingen i Varna.

Anneli Alhanko var i år med i juryn och Dansportalen ringde upp Anneli på hennes skola Base 23/Stockholm Dance Academy:

Hur många dansare var det i tävlingen i år?

”Det var 144 dansare, de flesta från Frankrike men även från Holland, Slovenien, Japan, Kanada, Andorra, England och våra deltagare från Daldansen som var från Norge och Litauen.”

”Julija Stankeviciute från Litauen var det stora glädjeämnet. En fantastisk fin dansare som gjorde en underbar Giselle-variation och en väldigt fin modern variation. Kristin Moe från Norge kom även hon till finalen, hon är också en mycket begåvad flicka.”

Anneli Alhanko. Foto Base23

Anneli Alhanko. Foto Base23

Tävlingen i Grasse skiljer sig från den i Falun genom att de yngsta som är med är i sjuårsåldern?

”Först känns det lite konstigt, men sedan ser man att de har roligt. Det avdramatiserar för dem att stå på en scen och de får chans att pröva sig själv i en roll. Man kan inte säga att det blir en tävling för de yngsta grupperna eftersom alla går till finalen.”

”Det stora intresset för balett och det arbete de unga dansarna lägger ner för att delta är det fina med denna tävling, liksom för alla tävlingar.  Jag pratade med några som inte gick vidare och de kände att möjligheten att träna in repertoar, att få scenvana och att få träffa andra dansare från hela världen är så utvecklande att de ändå var nöjda att de deltagit ”.

”Nytt för nästa år är att Alhanko Academy of Ballet kommer att söka till tävlingen i Falun med elever från vår skola”, säger en glad Anneli Alhanko.

Vi ringer upp Jonas Kåge – konstnärlig ledare för Stora daldansen/Nordic Baltic Ballet Competition – som också var med i Grasse. När vi når honom är han ute och går i Dalaskogen med sin hund:

"Tävlingen i Grasse är en jättestor tävling med många deltagare men ändå familjär. Det är ett fantastiskt jobb från alla volontärer att få ihop tävlingen”.

”Vårt samarbete med dem fungerar bra och våra ungdomar från Norden och Baltikum gör ofta väldigt bra ifrån sig.”

”Egentligen var inte Kristine och Julija som deltog i årets tävling inplanerade att åka till Grasse. De som hade fått anbud i Falun att åka till tävlingen fick ju jobb!”

”Kira Hilli fick erbjudande att gå på skolan i München och tyvärr så släppte man inte henne till tävlingen i Grasse. Syvert Lorenz Garcia fick jobb i USA. Japanskan Kisa Nakashima fick jobb på Operan i Stockholm och blev därmed professionell och kunde då inte tävla. En annan, Di Wu från Kina, fick jobb hos Hong Kong Ballet – där Madeleine Onne är chef. Båda var utbytesstudenter vid Kungliga Svenska balettskolan.”

”Det är det bästa som kan hända för eleverna att de får komma ut i arbetslivet, men tack vare det så fick andra tävlande en chans att åka till Grasse istället – en win-win situation för alla” säger Jonas med ett skratt. ”Julija gjorde riktigt bra ifrån sig genom att hon fick guld i sin klass”. 

Julija Stankeviciute från Litauen med sin lärare. Foto NBBC

Julija Stankeviciute från Litauen med sin lärare. Foto NBBC

”Ofta är det många lovande ungdomar i klassen Étude (13-14 år). De är ännu inte genom den tuffa tiden under puberteten. Flera killar såg väldigt begåvade ut men de har fortfarande ett ben i barnavdelningen. Det var bara 10 pojkar i tävlingen plus 134 flickor.”

”Juryn i tävlingen är alltid intressant att diskutera med, om ungdomar, balett och tävlingar. Även elever som slås ut får chans att prata med juryn om sina insatser i tävlingen.

”Utöver att det är roligt att några får jobb efter att ha deltagit i tävlingarna, får andra en professionell utbildning på olika skolor i Europa. Det betyder mycket för att utvecklas som dansare,” avslutar Jonas Kåge.
_ _ _

Marc Ribaud är ordförande i juryn för Jeune Ballet Mediterraneen, där ingick även Anneli Alhanko, Base 23/Stockholm Dance Academy,
Esther Protzman, Conservatoire Royal de La Haye,
Ivan Cavallari, Ballet de l'Opéra National du Rhin, 
Jaques Namont, Premier Danseur/Proffeseur l'Ecole de Danse de l'Opéra, Paris.

Cristian Hillbom
11 nov 2015


 • Clark Engelgroth Maya Schonbrun
  Young Ballet Stars of the future showed their skills in Helsinki
  The Artistic Director of the Finnish National Ballet, Madeleine Onne , worked as the chair of the judges at The 9th Helsinki International Ballet Competition. When welcoming us all to the prize distrib...

 • Five short stories and a prelude av Ana Sendas
  Innehållsrik föreställning på Riddarfjärdsteatern
  Kungliga Svenska Balettskolans avslutande uppvisningar för spelåret 2021-2022 var uppdelade på tre tillfällen. Det första programmet, med titeln Promises, gavs på Riddarfjärdsteatern 20 maj. Föreställ...

 • 2022 års stipendiater och medaljör.
  Carina Ari Dagen firades igen med nya stipendiater och en välförtjänt Carina Ari-medalj
  2022 kunde Carina Ari Dagen åter firas. 16 maj samlades i Operans guldfoajé en krets entusiaster för att hylla stipendiater och mottagare av Carina Ari Medaljen och, inte minst, mecenaten själv. Henne...

 • Askungen Woo Romano
  Colourful new Cinderella in Stockholm
  Tamara Rojo’s new production of Cinderella in Stockholm is successfully adapted to current themes. Cinderella is a refugee washed up on the shore still clutching a precious photo of her family. Two po...

 • Little Dragon
  Dansfestival förgyllde Göteborg
  Under tre dagar i maj förgylls Göteborg av dans. GöteborgsOperans andra dansfestival är ett forum för nyskapande, oförutsägbara möten med publiken, samarbeten mellan artister och olika konstformer, en...

 • Peter Pan och Wendy
  Peter Pan och Wendy ett balettäventyr för hela familjen
  ”Det blir en magisk dansföreställning för hela familjen”, säger Sebastian Michanek om Svenska Balettskolan nya verk Peter Pan och Wendy på Lorensbergsteatern i Göteborg. Förutom skolans danselever med...

 • Kasperi Kolehmainen
  Talangfulla elever i den Nationella tävlingen
  En Nationell danstävling för unga dansare ordnas varannat år i Helsingfors. Det är Balettpedagogernas förening som står som arrangör av tävlingen.Solisterna är indelade i tre grupper, 12-14 år, 15-16 ...

 • Grand Ballet de Kyiv
  En alldeles ovanligt känslofylld Giselle i Karlstad
  Jag trodde aldrig att jag skulle få uppleva detta: Publiken hälsar den manlige huvudrollsinnehavaren med samfällt jubel, efter ett framförande av en klassisk balett, när han vid applådtacket vecklar u...

 • ProDance1
  Helsingfors: Festgala med många stipendiater
  Föreningen Pro Dance har varit verksam i 50 år i Finland. En festgala firades vid Aleksandersteatern en söndagseftermiddag i mars. Ändamålet med verksamheten är att samla in medel för att med stipendi...

 • swanlake kiev
  Se den ukrainska Svansjön på bio – alla intäkter går till UNHCR
  Det är folkrörelsen Folkets Hus och Parker som driver initiativet ”Live på bio”. I dessa bistra tider visar man, för första gången, en balett från Kievoperan: Svansjön. Alla intäkter från visningarna ...

 • Stabat Mater KSB 1
  En beundransvärd säkerhet och ett övertygande lugn i framförandet
  Favourites är en elevföreställning med fyra verk på Kungliga Svenska Balettskolan som var genomgående i hög klass på dansandet. Alla fyra var gruppdanser med från åtta till elva medverkande från gymna...

 • Eskapist4
  Läs vad Peter Bohlin skrev om Eskapist vid premiären 2019
  Alexander Ekmans Eskapist: En visionär svingar sitt trollspö


 • The company demonstrated their enthusiasm in vivid characterisations.
  Under the direction of Nicolas Le Riche, the Royal Swedish Ballet presented a double bill of French choreography. Roland Petit’s Carmen is a timeless gem. Premiered in London in 1949, the choreographi...

 • Kites1 GO
  Kites – Allt hänger på en tråd
  Allt hänger på en tråd, tro mig, jag ligger på en slätt, torr i munnen, andfådd, och du är här vid min sida, du skulle kunna gå härifrån, men det finns band som binder, allt är upp och ner och det fin...

 • Sibelius1
  The Ballet Sibelius at the Finnish National Ballet is a story – and a great love story of a composer
  Finnish National Ballet celebrates its centenary this year and the new commission, Sibelius , plays an important role. The significance of the composer and his works inspired Finnish choreographer, Jor...

 • RBS1
  Royal Ballet School Affiliate Training and Assessment Programme
  ‘The unique programme will drive forward the standard and accessibility of recreational dance training, providing an alternative to the current model of training offered by recreational dance organisa...

 • Helsinkigala1
  En efterlängtad öppning av Dansens hus i Helsingfors
  Finlands efterlängtade Dansens hus – Tanssin talo – har öppnat sina dörrar på ett magiskt datum 2.2.2022. Om ett hus för dansen hade dansfolket drömt om i årtionden, och nu var glädjen stor att detta ...

 • PDL22 1
  Årets Prix de Lausanne i Montreux med samtliga deltagare på plats
  Förra årets tävling tvingades hållas online på grund av pandemin. Med genomförda vaccinationer och covidpass gick lyckligtvis årets Prix av stapeln med deltagarna på plats. Covidpass var obligatoriskt...

 • Here not here 1
  Verket har många olika delar, med olika rörelsescheman, improvisationer, men det är vi dansare som sätter materialet.
  Det handlar om att gråta i solskenet och dansa i mörkret Det handlar om att vara Här Inte Här

 • Kungsbacka1
  Dans på högsta nivå
  Sommaren 2019 hölls en stor gala i Kungsbacka med klassisk balett. Det kan numera bara upplevas på Kungliga Operan, såvida inget utländskt danskompani av okänd kvalitet dyker upp. Äntligen är det dags...

 • Nurejevs Svansjön1
  Nurejevs Svansjön på Stockholmsoperan – en version aldrig tidigare spelad i Sverige
  Inför Kungliga Balettens premiär på Svansjön i koreografi av Rudolf Nurejev gästades Operans Balettklubb av iscensättaren Charles Jude och dansaren Calum Lowden.Charles Jude är före detta Etoile på Pa...

 • Lana Maxxa
  Till julen gör de sina första huvudroller i Nötknäpparen
  Att få dansa huvudrollen i en helaftonsbalett är drömmen för de flesta dansare. Men få förunnat. På Svenska Balettskolan i Göteborg har eleverna en helt egen uppsättning av baletten Nötknäpparen där d...

 • Transit1
  Transit av Tero Saarinen – mångfasetterad visuell fest ­
  Tero Saarinen Company presenterade sig i Saarinens nyaste koreografi Transit med en större mängd dansare än vad vanligt är i hans verk. Det hade beställts av Skånes dansteater och sågs nu i Helsingfor...

 • Bella figura
  Kylián, Ek and Forsythe at the Royal Swedish Ballet
  The Royal Opera House in Stockholm is thankfully back to capacity audiences and enjoying a popular programme of modern classics. Under director, Nicolas Le Riche, the company sees changes in the reper...

 • Daria Ivanova
  Ett nytt Mariane Orlando stipendium utdelat
  Operans Balettklubbs pris till årets dansare har genom enhälligt beslut tilldelats premiärdansaren vid Kungliga Baletten Daria Ivanova.

 • SAAGA 1
  Göteborgsoperan öppnar upp med dubbla världspremiärer
  GöteborgsOperan öppnade delvis i augusti och den 30 oktober var det dubbla världspremiärer utan begränsning på antalet besökare. Föreställningen Unfold med de två dansverken Continuim och SAABA skapad...

 • Linnar Looris
  Meet Linnar Looris Artistic Director of The Estonian National Opera
  Dansportalen has got an interview with Linnar Looris – Artistic Director since autumn 2019 for the The Estonian National Ballet.

 • Gala Korsaren
  Kungliga Operan rivstartar säsongen med balettgala.
  Äntligen, är vi många som säger. Den 17:e september slås portarna upp, dansen kan börja och det är inte vilken dans som helst. Ett unikt program med åtta verk, varav flera sällan sedda, utgör höstens ...

 • Nimrud
  Liselott Berg, om sina 42 år som fanbärare för dansen i Göteborg – hittills!
  Att det blev Göteborg var en slump. Men där blev hon kvar. 42 år senare brinner och jobbar hon lika engagerat för dansen på Sveriges framsida. Idag som biträdande och administrativ chef för GöteborgsO...

 • Swingle Stepping, Morgann Runacre-Temple, Year 11 students - 
  Whirling flying bodies with the Royal Ballet School
  Coordinating a performance for a ballet school of several hundred pupils to stringent Covid social distancing is a Herculean task but amazingly the Royal Ballet School pulled it off.

Redaktion

dansportalen@gmail.com

Annonsera

dansportalen@gmail.com

Grundad 1995. Est. 1995

Powered by

SiteVision

Uppil