Dansportalen

Artiklar från 2008 – till idag

Artiklar från 2008 – till idag

Kristine Moe från Norge och Julija Stankeviciute från Litauen tillsammans med Jonas Kåge. Foto NBBC

Kristine Moe från Norge och Julija Stankeviciute från Litauen tillsammans med Jonas Kåge. Foto NBBC

Julija tog guld i Frankrike

GRASSE, FRANKRIKE: Kristine Moe från Norge och Julija Stankeviciute från Litauen tävlade från Stora Daldansen vid balettävlingen Jeune Ballet Méditerranéen i Grasse i Sydfrankrike.

Båda dansarna gick vidare till finalen i tävlingen.
Julija Stankeviciute fick till sin stora glädje guld i sin klass Pré-Professionnel. Hon fick även ett specialpris från juryn för att under två veckor arbeta med Ballet du Rhin i Strasbourg, samt en plats för att delta som junior i balettävlingen i Varna.

Anneli Alhanko var i år med i juryn och Dansportalen ringde upp Anneli på hennes skola Base 23/Stockholm Dance Academy:

Hur många dansare var det i tävlingen i år?

”Det var 144 dansare, de flesta från Frankrike men även från Holland, Slovenien, Japan, Kanada, Andorra, England och våra deltagare från Daldansen som var från Norge och Litauen.”

”Julija Stankeviciute från Litauen var det stora glädjeämnet. En fantastisk fin dansare som gjorde en underbar Giselle-variation och en väldigt fin modern variation. Kristin Moe från Norge kom även hon till finalen, hon är också en mycket begåvad flicka.”

Anneli Alhanko. Foto Base23

Anneli Alhanko. Foto Base23

Tävlingen i Grasse skiljer sig från den i Falun genom att de yngsta som är med är i sjuårsåldern?

”Först känns det lite konstigt, men sedan ser man att de har roligt. Det avdramatiserar för dem att stå på en scen och de får chans att pröva sig själv i en roll. Man kan inte säga att det blir en tävling för de yngsta grupperna eftersom alla går till finalen.”

”Det stora intresset för balett och det arbete de unga dansarna lägger ner för att delta är det fina med denna tävling, liksom för alla tävlingar.  Jag pratade med några som inte gick vidare och de kände att möjligheten att träna in repertoar, att få scenvana och att få träffa andra dansare från hela världen är så utvecklande att de ändå var nöjda att de deltagit ”.

”Nytt för nästa år är att Alhanko Academy of Ballet kommer att söka till tävlingen i Falun med elever från vår skola”, säger en glad Anneli Alhanko.

Vi ringer upp Jonas Kåge – konstnärlig ledare för Stora daldansen/Nordic Baltic Ballet Competition – som också var med i Grasse. När vi når honom är han ute och går i Dalaskogen med sin hund:

"Tävlingen i Grasse är en jättestor tävling med många deltagare men ändå familjär. Det är ett fantastiskt jobb från alla volontärer att få ihop tävlingen”.

”Vårt samarbete med dem fungerar bra och våra ungdomar från Norden och Baltikum gör ofta väldigt bra ifrån sig.”

”Egentligen var inte Kristine och Julija som deltog i årets tävling inplanerade att åka till Grasse. De som hade fått anbud i Falun att åka till tävlingen fick ju jobb!”

”Kira Hilli fick erbjudande att gå på skolan i München och tyvärr så släppte man inte henne till tävlingen i Grasse. Syvert Lorenz Garcia fick jobb i USA. Japanskan Kisa Nakashima fick jobb på Operan i Stockholm och blev därmed professionell och kunde då inte tävla. En annan, Di Wu från Kina, fick jobb hos Hong Kong Ballet – där Madeleine Onne är chef. Båda var utbytesstudenter vid Kungliga Svenska balettskolan.”

”Det är det bästa som kan hända för eleverna att de får komma ut i arbetslivet, men tack vare det så fick andra tävlande en chans att åka till Grasse istället – en win-win situation för alla” säger Jonas med ett skratt. ”Julija gjorde riktigt bra ifrån sig genom att hon fick guld i sin klass”. 

Julija Stankeviciute från Litauen med sin lärare. Foto NBBC

Julija Stankeviciute från Litauen med sin lärare. Foto NBBC

”Ofta är det många lovande ungdomar i klassen Étude (13-14 år). De är ännu inte genom den tuffa tiden under puberteten. Flera killar såg väldigt begåvade ut men de har fortfarande ett ben i barnavdelningen. Det var bara 10 pojkar i tävlingen plus 134 flickor.”

”Juryn i tävlingen är alltid intressant att diskutera med, om ungdomar, balett och tävlingar. Även elever som slås ut får chans att prata med juryn om sina insatser i tävlingen.

”Utöver att det är roligt att några får jobb efter att ha deltagit i tävlingarna, får andra en professionell utbildning på olika skolor i Europa. Det betyder mycket för att utvecklas som dansare,” avslutar Jonas Kåge.
_ _ _

Marc Ribaud är ordförande i juryn för Jeune Ballet Mediterraneen, där ingick även Anneli Alhanko, Base 23/Stockholm Dance Academy,
Esther Protzman, Conservatoire Royal de La Haye,
Ivan Cavallari, Ballet de l'Opéra National du Rhin, 
Jaques Namont, Premier Danseur/Proffeseur l'Ecole de Danse de l'Opéra, Paris.

Cristian Hillbom
11 nov 2015


 • Sibelius1
  The Ballet Sibelius at the Finnish National Ballet is a story – and a great love story of a composer
  Finnish National Ballet celebrates its centenary this year and the new commission, Sibelius , plays an important role. The significance of the composer and his works inspired Finnish choreographer, Jor...

 • RBS1
  Royal Ballet School Affiliate Training and Assessment Programme
  ‘The unique programme will drive forward the standard and accessibility of recreational dance training, providing an alternative to the current model of training offered by recreational dance organisa...

 • Helsinkigala1
  En efterlängtad öppning av Dansens hus i Helsingfors
  Finlands efterlängtade Dansens hus – Tanssin talo – har öppnat sina dörrar på ett magiskt datum 2.2.2022. Om ett hus för dansen hade dansfolket drömt om i årtionden, och nu var glädjen stor att detta ...

 • PDL22 1
  Årets Prix de Lausanne i Montreux med samtliga deltagare på plats
  Förra årets tävling tvingades hållas online på grund av pandemin. Med genomförda vaccinationer och covidpass gick lyckligtvis årets Prix av stapeln med deltagarna på plats. Covidpass var obligatoriskt...

 • Here not here 1
  Verket har många olika delar, med olika rörelsescheman, improvisationer, men det är vi dansare som sätter materialet.
  Det handlar om att gråta i solskenet och dansa i mörkret Det handlar om att vara Här Inte Här

 • Kungsbacka1
  Dans på högsta nivå
  Sommaren 2019 hölls en stor gala i Kungsbacka med klassisk balett. Det kan numera bara upplevas på Kungliga Operan, såvida inget utländskt danskompani av okänd kvalitet dyker upp. Äntligen är det dags...

 • Nurejevs Svansjön1
  Nurejevs Svansjön på Stockholmsoperan – en version aldrig tidigare spelad i Sverige
  Inför Kungliga Balettens premiär på Svansjön i koreografi av Rudolf Nurejev gästades Operans Balettklubb av iscensättaren Charles Jude och dansaren Calum Lowden.Charles Jude är före detta Etoile på Pa...

 • Lana Maxxa
  Till julen gör de sina första huvudroller i Nötknäpparen
  Att få dansa huvudrollen i en helaftonsbalett är drömmen för de flesta dansare. Men få förunnat. På Svenska Balettskolan i Göteborg har eleverna en helt egen uppsättning av baletten Nötknäpparen där d...

 • Transit1
  Transit av Tero Saarinen – mångfasetterad visuell fest ­
  Tero Saarinen Company presenterade sig i Saarinens nyaste koreografi Transit med en större mängd dansare än vad vanligt är i hans verk. Det hade beställts av Skånes dansteater och sågs nu i Helsingfor...

 • Bella figura
  Kylián, Ek and Forsythe at the Royal Swedish Ballet
  The Royal Opera House in Stockholm is thankfully back to capacity audiences and enjoying a popular programme of modern classics. Under director, Nicolas Le Riche, the company sees changes in the reper...

 • Daria Ivanova
  Ett nytt Mariane Orlando stipendium utdelat
  Operans Balettklubbs pris till årets dansare har genom enhälligt beslut tilldelats premiärdansaren vid Kungliga Baletten Daria Ivanova.

 • SAAGA 1
  Göteborgsoperan öppnar upp med dubbla världspremiärer
  GöteborgsOperan öppnade delvis i augusti och den 30 oktober var det dubbla världspremiärer utan begränsning på antalet besökare. Föreställningen Unfold med de två dansverken Continuim och SAABA skapad...

 • Linnar Looris
  Meet Linnar Looris Artistic Director of The Estonian National Opera
  Dansportalen has got an interview with Linnar Looris – Artistic Director since autumn 2019 for the The Estonian National Ballet.

 • Gala Korsaren
  Kungliga Operan rivstartar säsongen med balettgala.
  Äntligen, är vi många som säger. Den 17:e september slås portarna upp, dansen kan börja och det är inte vilken dans som helst. Ett unikt program med åtta verk, varav flera sällan sedda, utgör höstens ...

 • Nimrud
  Liselott Berg, om sina 42 år som fanbärare för dansen i Göteborg – hittills!
  Att det blev Göteborg var en slump. Men där blev hon kvar. 42 år senare brinner och jobbar hon lika engagerat för dansen på Sveriges framsida. Idag som biträdande och administrativ chef för GöteborgsO...

 • Swingle Stepping, Morgann Runacre-Temple, Year 11 students - 
  Whirling flying bodies with the Royal Ballet School
  Coordinating a performance for a ballet school of several hundred pupils to stringent Covid social distancing is a Herculean task but amazingly the Royal Ballet School pulled it off.

 • Vinnare Prix du Nord 2021
  Prix du Nord – ett viktigt steg för framtidens dansare
  Norra Europas största tävling för klassisk balett och modern dans lever vidare under ett nytt namn – Prix du Nord – och en ny inramning. Denna händelse är en lika viktig kulturinsats som lyckan är sto...

 • Sonatra1
  Joseph Sturdy about Sonatra: I was interested to look at the classical technique, to awaken it and enjoy it
  When Joseph Sturdy was asked to choreograph a work for the Royal Swedish Ballet, he accepted the challenge with alacrity.‘I admired how Nicolas [Le Riche, Artistic Director] was trying to keep his dan...

 • Dansmuseet
  Dansmuseets utställning om Ballets Suédois är förlängd
  Dansmuseets intendent Erik Mattsson har tillbringat många timmar i museets arkiv med att läsa dagböcker, gå igenom alla fotografier och vända på varenda papperslapp som kunde vara av intresse för den ...

 • Pär Isberg
  Pär Isbergs magiska låda, musiken och teatern
  Dansportalen gläntar på ridån för Pär Isberg, premiärdansare och koreograf med gedigen meritlista. Utbildad vid Operans balettelevskola, senare Kungliga Svenska Balettskolan. I dansen såg han en frihe...

 • pure_coincidence_c_admill_kuyler
  Young dancers impress in new choreography: Junior Ballett Zürich in Impulse
  Junior Ballett Zürich , founded in 2001 is now an established adjunct to the main company appearing regularly in major productions and with many of the young dancers joining the company ranks.The lives...

 • tag_tueren_2015©zenna_web_D33B0866
   »I think the Prix de Lausanne gives a great opportunity for young dancers to get into the international dance field«
  In Montreux I met with Jason Beechey director of the Palucca University of Dance Dresden, one of the prestigious schools that are associated with the Prix. Jason has also been a member of the Artistic...

 • Samira Bethke Kitri PDL21
  Prix de Lausanne 2021 blev en annorlunda tävling
  På grund av den pågående pandemin hölls tävlingen i år digitalt. De nio jury medlemmarna som bedömde dansarna var samlade i Lausanne där de såg de tävlandes bidrag på storbildsvideo. Clairemarie Osta ...

 • Törnrosa Aurora 
  I pandemins spår – kommer dansare, sångare med flera tvingas byta yrke? Dansportalen undersöker
  I en artikel i DN den 17 november säger Birgitta Svendén, chef för Kungliga Operan i Stockholm: ”fler och fler lämnar sina yrken och söker nytt jobb. Vi ser redan nu ett kompetenstapp och om vi inte k...

 • Auguste Marmus
  Auguste Marmus förverkligar sin dröm i St Petersburg
  Uppvuxen i Majorna i Göteborg och tidigare elev vid Svenska Balettskolan i Göteborg gör Auguste Marmus just nu sitt APL-år vid Vaganova-skolan i St Petersburg. Att han getts denna möjlighet handlar om...

 • God Jul & Gott Nytt År 🎄 Merry Christmas & Happy New Year
  A Holiday Greeting from Dansportalen!

 • Jekyll & Hyde
  Världspremiären av baletten Dr. Jekyll and Mr. Hyde vid Nationalbaletten med glänsande manlig energi och dans
  Höstens andra balettpremiär i Operahuset i Helsingfors hann ha sin premiär och dansas av alla tre rollbesättningarna före dörrarna åter stängdes på grund av pandemin. Tre föreställningar skulle ha åte...

 • Laura Persson SVB
  Kulturstipendium till ung talang vid Svenska Balettskolan
  Laura Persson, 15 år, har tilldelats ett stipendium ur Västsvenska Kulturfonden. Stipendiet skulle hon få mottaga vid en festlig ceremoni den 28 november.

 • Transit SDT Carl Thorborg
  Nya verket Transit är en ursinnigt utförd ritual, en kamp för överlevnad och förändring
  Jag fick tillfälle att se premiären av Skånes Dansteaters Transit på Malmö Operan den 17 oktober. I en lokal som rymmer ca 1500 åskådare var det tillåtit att endast ha en publik på högst 50 personer.F...

 • Dansmuseet
  Ballets Suédois 1920–1925 på Dansmuseet
  Dansmuseet i Stockholm uppmärksammar hundraårsdagen av Svenska balettens i Paris premiärföreställning den 25 oktober 1920 med en jubileumsutställning under mottot ”OM NI INTE GILLAR DET KAN NI DRA ÅT ...

Redaktion

dansportalen@gmail.com

Annonsera

dansportalen@gmail.com

Grundad 1995. Est. 1995

Powered by

SiteVision

Uppil